Blog

Dit is echt een pareltje onder de coachmodellen

Gretig neurologische niveaus
GretigCoaching_Beeldmerk

Ik neem jou dit keer mee in één van mijn favoriete gretige coachmodellen, welke elke keer weer zorgt voor nieuwe inzichten én praktische handvatten.

Hou ik van.

Inzicht mét actie!

Want inzicht zónder actie, daar heb je uiteindelijk weinig aan.

Hiermee zeg ik overigens niet dat je na een inzicht metéén in actie moet komen, maar een inzicht vraagt wel om integratie en daar hoort een actie bij.

Je kan dit mooie model overigens echt op tig manieren gebruiken en ik heb in deze inspiratiemail één toffe variant helemaal voor je uitgewerkt.

Ik vind het fijn als mijn klanten coachmodellen ook zelf kunnen gebruiken. Daarom zet ik vaak oefeningen op papier, waarmee iemand zelf aan de slag kan en kan evalueren, reflecteren, doelen aanscherpen en praktische, energiegevende plannen kan bedenken.

Inspireer jezelf met alles wat er voorhanden is

Wat mij betreft is het model ‘de Logische niveaus van Bateson’ een ‘must know’!

Ik vind het effect van deze oefening overigens het krachtigst als je het staand en lopend in de ruimte (of buiten) doet. En je kan het ook met iemand anders doen die jou deze vragen stelt! Een superleuke oefening om met je partner, vriend of collega te doen. Is weer eens anders dan gewoon even bijpraten.

Over deze oefening:

Je gaat dadelijk aan het werk met een belangrijk thema dat voor jou nu speelt.

Mocht je vastlopen of na deze oefening voor je uit starend, met meer vragen dan antwoorden blijven zitten, mail me dan even. Dan kijk, luister, denk ik graag even met je mee!

Oké, komt ‘ie:

Leg 6 papiertjes in een lijn achter elkaar, met ruimte tussen de blaadjes, in deze volgorde:

  1. Omgeving
  2. Gedrag
  3. Vaardigheden
  4. Waarden en overtuigingen
  5. Identiteit
  6. Doel/ missie

Denk vervolgens aan iets dat voor jou nu speelt.
Een probleem, iets waar je van baalt, iets waar je nog niet tevreden over bent.

Kleine tip voor de gretigerds onder ons: pak voor een eerste keer niet meteen je allergrootste pijnlijke thema…

Stel jezelf één voor één, in een langzaam tempo, de onderstaande vragen.
En herhaal ook af en toe die vraag nog even in jezelf.

Laat een antwoord opkomen.

Maak eventueel aantekeningen achteraf of zet tijdens deze oefening je dictafoon aan en luister daarna naar je eigen ‘podcast’.

Beantwoord de vragen per niveau, niet door elkaar gooien, want er zit namelijk een opbouw in (jaja, er is over nagedacht!).

Soms lijken het vreemde vragen, maar stel ze gewoon zoals ze hier staan en laat het proces zijn werk doen. Soms hoeft je hoofd het (nu nog) niet te snappen om tot waardevolle inzichten te komen. Laat je verrassen.

Oké, denk nu nogmaals aan die situatie of datgene wat nu voor jou speelt.


Stap op het blaadje ‘omgeving’:

  • Kijk goed rond wat je ziet op de plek waar jouw ‘probleem’ zich afspeelt.
  • Waar speelt het ‘probleem’ zich af?
  • Waar doe jij je ‘probleem’?
  • Wie en wat is er in de omgeving?


Zet een stap op het blaadje ‘gedrag’:

  • Wat doe je?
  • Wat doet de ander?
  • Hoe doe jij je ‘probleem’?
  • Welke reactie vertoon jij als het ‘probleem’ zich voordoet?
  • Maak een soort film van deze situatie, wat gebeurt er allemaal?


Zet een stap op het blaadje ‘vaardigheden’:

  • Waar ben jij dus heel goed in als jij het ‘probleem’ doet?
  • Wat kan jij dus heel goed, waardoor het ‘probleem’ er kan zijn?
  • Zet een stap op het blaadje ‘waarden en overtuigingen’:
  • Wat vind jij blijkbaar zo belangrijk, waardoor dit een ‘probleem’ kan zijn/ blijven?
  • Welke gedachten heb jij als je aan dit ‘probleem’ denkt?
  • Welke gedachten helpen je?
  • Welke gedachten beperken je?


Zet een stap op het blaadje ‘identiteit’:

  • Hoe voel je je als je je ‘probleem’ doet?
  • Hoe zou jij je graag wíllen voelen?
  • Welke karaktereigenschappen en talenten zet jij in?
  • Welke karaktereigenschappen/ talenten mag je meer of anders inzetten?


Zet een stap op het blaadje ‘doel/ missie’:

  • Wat wil jij eigenlijk het liefst bereiken?
  • Met welk doel wil je dit?
  • Wat brengt dit jou?
  • Welk beeld, plaatje of voorwerp komt er in je op als je aan jouw doel denkt?


Dan loop je nu stap voor stap per niveau weer achteruit terug met je gezicht naar het doel.

  • Maak nogmaals contact met je doel: zie het beeld voor je wat je zo graag wilt en laat dat even bij je doordringen. Maak dat beeld wat jij zo graag wilt, zo aantrekkelijk mogelijk! Speel met kleuren, beweging, grootte. En vertel nog eens een keer hardop wat jouw doel is! En hoe belangrijk dit voor je is.
  • Stap in identiteit: voel maar hoe het voor je is als dit doel hebt behaald.
    Hoe voel jij je als je met dit doel bezig bent? Welke talenten zet jij dan in om dit doel te halen? Wie ben jij dan als je dit hebt en kijk eens welke rol en taak je dan hebt.
  • Stap in waarden/overtuigingen: check nog maar eens: welke waarden zijn voor jou belangrijk in deze situatie? Blijf kijken naar jouw doel! Waar geloof jij in? Welke gedachten zijn versterkend? Welke gedachten mag je vaker herhalen?
  • Stap in vaardigheden: blijf kijken naar je doel, maak daar contact mee. Welke vaardigheden bezit je al en welke moet je nog toevoegen om je doel te bereiken?
    Zie maar wat je al allemaal kan, welke kwaliteiten jij inzet om het zo te doen. Wat mag je nog leren? Waar mag je nog meer of minder van doen?
  • Stap in gedrag: Maak eens een film van jezelf als je dit allemaal aan het doen bent wat jij zo graag wil. Wat zie je jezelf doen? Wat hoor jij jezelf zeggen? Wat zou je dan vanaf nu meer, minder of anders doen als deze situatie zich voordoet?
  • Stap in omgeving: wat is hiervan het effect in je omgeving? Hoe draagt jouw omgeving bij aan het bereiken van jouw doel? Wie en wat zijn belangrijk om dit te kunnen laten slagen? Wat kan jij aanpassen in jouw omgeving, zodat het jou steunt?

Afsluiting van deze oefening

  • Welk inzicht heb je gekregen?
  • Wat is de allereerste kleine stap die je nu wil/ gaat zetten?
    Let op: een KLEINE, geïnspireerde stap! Geen ‘moetje’ maar een ‘ik wil’!

Deel dit inzicht met me alsjeblieft!
Het is zó leuk om reacties te ontvangen: ingrid@gretig.nl.
You’ll make my day!

Ben en blijf gretig,

Ingrid

Lees ook eens deze blogs

Wijze les

Och och toch, ik heb de afgelopen maand een lesje gekregen in hulp vragen.Nou en als ik al dacht dat dáár mijn uitdaging lag, dan blijkt er nog een néxt level uitdaging te zijn!Die hulp daadwerkelijk ook kunnen ontvangen!!Zónder het gevoel te hebben dat ik iets extra’s terug moet doen….Ont-vang-en Ingrid.Hulp die door anderen met ... Lees verder
Ons onderscheiden met dié eigenschappen, waarmee we afwijken van de norm

Wat je irritante eigenschappen over je talent zeggen

Het wordt wat mij betreft écht tijd dat we onze gekkigheden meer op waarde schatten!In de afgelopen weken kwam in meerdere gretige coachgesprekken aan bod hoe mensen zich vaak inhouden of aanpassen.Dat er van alles van je gedrag gevonden wordt.Meningen.Oordelen.Irritaties.En niet alleen wat anderen van jou vinden.Maar ook oordelen die je over jezelf hebt.En ik ... Lees verder
Wijze lessen van meditatie

Wijze lessen

In mei 2026 volgde ik via Kukuru ‘Meiditatie’. Acht dagen online allerlei lezingen en meditatieworkshops. Ik nam in die week ook deel aan een paar livesessies met Arash Parsan. De manier waarop deze man woorden gaf aan hoe je in het leven kan staan en hoe je het pad van meditatie kan bewandelen raakte en ... Lees verder

Wil jij elke 1e van de maand als éérste mijn inspiratiemail ontvangen?

Laat ‘m mij dan bij jou bezorgen!

Waardevolle inspiratie gegarandeerd!

Inspiratiemail
Gretig Coaching Logo

© 2013 - Gretig